1. Selleks, et kontrollida oma teadmisi ning saada motivatsiooni
Kui te ei kavatse õppida ülikoolis ega soovi vahetada eriala ning Eesti pass või elamisluba on teil juba olemas, võite sooritada tasemeeksami lihtsalt huvi pärast. Nii saate teada oma keeletaseme, aga ka selle, millised oskused vajavad veel täiendamist.
Pärast eksami sooritamist saate täpsed tulemused, mille alusel on lihtsam seada konkreetseid eesmärke, planeerida oma edasisi õpinguid ning miks mitte ka otsida uut töökohta. Eksami edukas sooritamine on hea motivatsioon enesearendamiseks. Kui esimesel katsel ei läinud kõik nii, nagu soovisite, ei tasu selle pärast muretseda. Keeleõppimise puhul, nagu ka teistes asjades, on väga tähtis püsivus ja sihikindlus. Peaasi, et püstitaksite enda jaoks täpse eesmärgi ja teeksite selgeks, miks on just teil vaja tasemeeksam sooritada.
2. Selleks, et saada töökoht
Pole saladus, et konkurents Eesti tööturul nõuab kandideerijalt riigikeeleoskust. Veelgi parem kui valdad ka mitut võõrkeelt. Üldiselt mõjub keeleoskus konkurentsivõimele tööturul positiivselt, st paremate keeleoskustega inimestel on tavaliselt rohkem šansse saada hea töökoht ning kõrgem palk.
3. Selleks, et teha karjääri ning valida eriala
Ilmselt nõuab iga eriala mingil määral riigikeeleoskust. Mõne ameti jaoks piisab, kui A2-tasemest, teistel aga saab töötada ainult siis, kui keeleoskus on tõendatud C1-tasemel. Kui kavatsete tulevikus saada riigiametnikuks või soovite lihtsalt vahetada eriala prestiižikama vastu, läheb teil vaja tõendit, et valdate eesti keelt kõrgtasemel.
4. Selleks, et saada Eesti elamisluba või kodakondsus
Eestis, nagu ka teistes riikides, elab mitme kodakondsusega inimesi. Eestis elamiseks on vaja elamisluba või Eesti Vabariigi kodakondsust, ka siin on abi tasemeeksamitest. Välismaalaste seaduse kohaselt (§ 234 lg 1) peab välismaalane, kes soovib saada pikaajalist elamisluba, tõendama vähemalt B1-tasemel riigikeelekeeleoskust. Sama keeletase ehk B1 on vajalik Eesti kodakondsuse taotlemiseks. Täpsemat infot pikaajalise elamisloa ja Eesti kodakondsuse kohta leiad Politsei- ja Piirivalveameti kodulehelt . https://www.politsei.ee/
Mõnel juhul tuleb oma eesti keele oskust tõendada ka tähtajalise elamisloa pikendamiseks. Välismaalaste seaduse kohaselt (§ 179 lg 3) peab välismaalane, kes taotleb tähtajalist
elamisluba töötamiseks ja on elanud Eestis töötamiseks antud tähtajalise elamisloaga üle viie aasta, oskama eesti keelt vähemalt A2-tasemel.
5. Selleks, et jätkata õpinguid
Konkreetsed vastuvõtutingimused, mis puudutavad keeletaseme tõendamist, määravad kõrgharidusasutused ise. Toon mõned näited. · Tartu ülikooli eestikeelse õppekavaga erialadel nõutakse sisseastumisel eesti keele oskust vähemalt B1-tasemel. Esimesel semestril enne õppeainetele registreerimist peaksid tudengid, kes on varem muu õppekeelega koolis haridust omandanud, tegema eesti keele testi. Test näitab, millisel tasemel üliõpilane eesti keele õppimist jätkab. Kui aga tudengil on juba B2-tase või ta on sooritanud eesti keele riigieksami vähemalt 80% tulemusega, ei pea ta ülikoolis eesti keelt edasi õppima. · Tallinna tehnikaülikooli astujal peab olema vähemalt B2-taseme tunnistus või selle puudumisel sooritama ülikoolis eesti keele vastuvõtueksami.
Seega on esimene põhjus eesti keele tasemeeksami sooritamiseks soov õppida edasi Eesti kõrgharidusasutustes. Kui kavatsete õppida ülikoolis eestikeelsel õppekaval, olge valmis sooritama B1-, B2- või C1-tasemeeksamit.